We believe in a better world.
We develop him.

More about us Investment news Contact us

Who we are

We are a dynamic investment company with international background. We cooperate with professionals, major financial investors and banks in asset management. We investing into new technologies, companies with development potential and building a strong and stable capital portfolio combining conservative and dynamic finance tools. We strive to create long-term relationships with our partners, company owners and their managers.

Our core business is real estate business development and management. We are searching for investment opportunities in the energy sector with a focus on renewable and secondary energy sources, smart technology and energy engineering as well.

What we do

Invest

Investing into new ideas and technologies, companies with economic potential just like into real estate.

Development

Searching for a further development potential at ourselves just like at our partners.

Partnership

We strive to create long-term relationships with our partners, company owners and their managers.

Consulting

We cooperate with professionals, major financial investors, banks, tax auditors and legal and economic advisors.

Investment news

04. 04. 2020 09:04

Spojené království zavřelo dvě z posledních šesti uhelných elektráren

V úterý byly uzavřeny dvě z šesti zbylých uhelných elektráren ve Spojeném království. Elektrárny o celkovém instalovaném výkonu přesahujícím 3 GW byly v provozu téměř 50 let. Jednu ze zbylých čtyrech uhelných elektráren vlastní i česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).


oEnergetice.cz

03. 04. 2020 21:04

ÚRSO na koronakrízu reaguje výzvami, apeluje na odberateľov, dodávateľov aj distribučky

Odberatelia energií by podľa ÚRSO mali zisťovať stav meradiel sami. Dodávateľov energií regulátor žiada o pozastavenie niektorých aktivít.


energie-portal.sk

03. 04. 2020 20:04

Galek: ÚRSO nastavil TPS zle, tarifa sa môže predražiť o viac ako 100 miliónov eur

Aktuálnou prioritou MH SR v energetike je zachovať obchodno-dodávateľský reťazec. Narušiť ho môže platobná neschopnosť odberateľov v čase koronakrízy.


energie-portal.sk

03. 04. 2020 00:04

Chytře řízená fotovoltaika s tepelným čerpadlem: investice, která se vám rychle vrátí

Fotovoltaika a tepelné čerpadlo dnes představují jedno z nejhospodárnějších řešení energií v domácnosti. Zásadní je ale jejich správné řízení.


tzbinfo

03. 04. 2020 00:04

ČEZ se prostřednictvím společnosti Sunfire účastní výstavby největšího světového vysokoteplotního elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku

Až 60 kilogramů zeleného vodíku za hodinu vyrobí vysokoteplotní elektrolyzér, který postaví konsorcium šesti firem v areálu rafinérie obnovitelných paliv v Rotterdamu. Jedním z realizátorů ambiciózního projektu s výkonem 2,6 MW je i společnost Sunfire, v níž Skupina ČEZ vlastní minoritní podíl přes Inven Capital. Na výstavbu elektrolyzéru přispěla Evropská unie částkou téměř sedm milionů eur.


ČEZ

02. 04. 2020 20:04

Modernizačný fond poskytne dotácie pre jednotlivé projekty, ale aj cez viacročné schémy

Pripravovaný Modernizačný fond má fungovať v polročných cykloch. Investičné projekty sa budú vyhodnocovať v dvoch režimoch.


energie-portal.sk

02. 04. 2020 18:04

NRC approves Crystal River licence transfer

The US Nuclear Regulatory Commission has approved the transfer of the licence for Crystal River 3 from Duke Energy Florida to Accelerated Decommissioning Partners LLC subsidiary ADP CR3. The transfer will enable ADP CR3 to carry out active decommissioning of the former nuclear power plant.


world-nuclear-news.org

02. 04. 2020 12:04

Pomalá výstavba i drahé poplatky. Kvůli zpoždění 5G sítí může Česko přijít o desítky miliard

Případné zpoždění vybudování a používání vysokorychlostních sítí 5G v Česku bude stát českou ekonomiku roční ztrátu mezi 16,5 a 33,3 miliardy korun. Uvádí to nová studie Centra ekonomických a tržních analýz. V současnosti běží připomínkové řízení k upraveným podmínkám aukce kmitočtů pro 5G, úřad chce aukci vyhlásit do června, tedy o téměř půl roku později proti předchozímu termínu.


euro.cz

Contact us

+420 222 513 128
info@sqr.cz

SQUARE Invest & Development a.s.

Ovocný trh 572/11, 120 00 Prague 1
Company registration number: 03864065
TAX ID: CZ03864065

Data Box ID: b24yc3u
SQUARE Invest & Development a.s. is registered in the Commercial Register kept at the Municipal Court in Prague, Section B, 20498